Achievements

Art & Art History

Eugene Tachinni: Utah Performance Art Festival HEART STRINGS; The MAC Dallas WAR AND PEACE

Carol Sogard: How Magazine's International Design Award, November 2011, for "Sketch School"

Winston Kyan: "Family Space: Buddhist Materiality and Ancestral Fashioning in Magao Cave 231" The Art Bulletin, 2010

Wendy Wischer: The Caribbean Triennial at the Museo de Arte Moderno, Dominican Republic, 2010; Pollock Krasner grantee, New York, 2007; Utah Division of Arts & Museums Visual Arts Fellow

Beth Krensky: Engaging Classrooms and Communities through Art, 2009; Museo Contemporaneo, Valdivia, Chile 2012

Van Chu: First place, International Juried Photography Exhibition, 2011; First place, Photowork, 2011; First place, Seeing Seeing: Capturing a Moment, 2011; Second place, Digital Works, 2010; Third place, Without a Map, 2011

Maureen O'Hara Ure: "The Book Unbound, Material Cultures (University of Edinburgh); "Swoon" featured book with copper plates; Among collection at Stanford University Special Collections; Sundance Institute Playwrights Lab, 1990

Brian Snapp: International Ceramic Editors Conference, Fuping, China (2013); 54th Premio Faenza, International Ceramic Art Competition, Honorable Mention; CEBIKO 2nd World Ceramic Biennale, Korea (2003); Honorable Mention, Icheon World Ceramic Center

Lewis J. Crawford: 26th Annual McNeese Works on Paper Exhibition, Purchase Prize Winner (2013)

Dance

Maggie Tesch: Ballet West dancer; Performer at The Kennedy Center (1996), Edinburgh Festival (2004), and International Ballet Competition in Beijing, China (2012)

Jay Kim: Character Dance Ensemble tour in Zaragoza, Spain, 2014

Steve Rasmussen: Costume designer for American College Dance Festival Gala 'Disappearing Days' dancers, 2014; Costume designer for American College Dance Festival at the Kennedy Center Gala 'Cranial Days' dancers

Ellen Bromberg: International screenings and installations of screendance work at What Matters Festival, Sionhan Davis Studio, Cinedans Amsterdam (2012), Mondavi Center for the Performing Arts (2011), Lincoln Center Walter Reader Theatre (2005), Melbourne International Festival of the Arts (2003); Commissioned work by the Olympic Alumni Foundation for Salt Lake City 2002 Winter Olympic Games

Juan Carlos Claudio: Taught and performed at Open Look International Dances Festival, St. Petersburg, Russia (2011); Taught at 1st & 2nd International Ballet and Choreography Competition, Beijing, China (2012-2013); Produced, directed and presented Momentum at Ririe-Woodbury Dance Company's 50th Anniversary Alumni Concert; Featured in Dance Magazine, Dance Studio Life Magazine, Ballet Magazine

Film & Media Arts

Sarah Projansky: Spectacular Girls: Media Fascination and Celebrity Culture, New York University Press, 2014; Watching Rape: Film and Television in Postfeminist Culture, New York University Press, 2011; Keynote speaker at International Women's Film Festival; Israel 2011 and England 2004

Lien Fan Shen: Ghost Interruption screening at SIGGRAPH, Seoul, 2010; Reconstruction multimedia installation at SIGGRAPH, San Antonio, 2002

Craig Caldwell: Speaker 'Story for Artists' at SIGGRAPH, Los Angeles, 2013

Kevin Hanson: Best Traditional Narrative Feature award, Athens International Film & Video Festival (Athens, Ohio), 1992

Music

Robert Baldwin: Conductor and Chamber Music performer, Eutin Festspiele 2011, Eutin and Hasselburg, Germany

Kirsten Gunlogson: Performance at Carnegie Hall 'Mozart Vesparae Solennes Haydn Theresienmesse' 2005

Margaret Rorke: "Music and the Wounded of World War II" Journal of Music Therapy, 1996; "Sacred Contrafacta of Monteverdi Madrigals and Cardinal Borromeo's Milam" Oxford University Press, 1984

Morris Rosenzweig: New York Music Ensemble commission and US Premiere of 'Rough Sleepers' 2008; 'Rough Sleepers' released on Albany Label

Robert Breault: New York City Opera Kolozsvar Award, 2007; Performances in Carnegie Hall

Robert Stephenson: Pianist and Harpsichordist for Beethoven Chamber Music Festival in Park City, 2013 & 2014; Harpsichordist; Vivaldi Virtuosi, Salt Lake City

Lenora Brown: Performances in Carnegie Hall and Steinway Hall

Bruce Quaglia: "Musical Prosthesis: Form, Expression, and Narrative Structure in Beethoven's Sonata Movements" Oxford Handbook of Music and Disability, 2014; Commissioned review of Joseph Strauss's "Extraordinary Measures: Disability in Music" Music Theory Spectrum, 2013

Kathy Pope: Clarinet soloist for the International Clarinet Association's Annual Conference, Stockholm, Sweden (2002), Salt Lake City (2003), Washington D.C. (2004), Los Angeles (2011), University of Nebraska (2012)

Mike Cottle: Co-contributing editor for MIT press "The SuperCollider Book" (2011), the world authority on computer assisted algorithmic composition.

Theatre

Martine Kei Green-Rogers: Dramaturg, "The Comedy of Errors", Oregon Shakespeare Festival

Brenda van Der Viel: Costume designer, "Mary Poppins", Alabama Shakespeare Company

Sarah Shippobotham: Dialect Coach, "The Hobbit" Trilogy, Wellington, New Zealand and on-location, August 2011-May 2012

William Parkinson: Presenter, Utah Theatre Association, 2014; World Tai Chi Day sponsor, 2000-2014

David Schmidt: Stage Director, Oper im Park Opera Festival, St. Anton am Arlberg, Austria, 2011-present; Director, Mozart's "Die Entfuhrung aus dem Serail", Donizetti's "Don Pasquale" and Humperdinck's "Hansel und Gretel"